Bir kuş olsaydınız ülkemizin nerelerini gezmek isterdiniz?

Bir kuş olsaydınız ülkemizin nerelerini gezmek isterdiniz? Bu gezinti sırasında yaşayacağınız olayları hikâye şeklinde yazınız.

Ben bir göçmen kuşum

Ben Bursa ve Çanakkale’yi gezmek isterdim. Bursa’nın yemyeşil doğasını dolaşıyorum ilk önce. Sanırım bu kadar yeşil bir şehre daha önce hiç gelmedim. Bir sürü minare gözüme çarpıyor. Belli ki çok eski bu camiler. Asırlar önce yapılmış camiler bunlar. Burası Osmanlı Devletinin kurulduğu şehir bu nedenle çok köklü tarihi yerleri var. Biraz yukarı uçtuğumda ise Uludağ karşılıyor beni. Karlara bürünmüş ama çok güzel. Üşüyorum ve Çanakkale’ye doğru uçuyorum.

Çanakkale dünyanın en büyük savaşının yaşandığı yer. Tıpkı İstanbul gibi iki yakalı bir şehir. Bu şehirde denizle ortadan ikiye ayrılmış. Ülkemizin bağımsızlığı için burada çok büyük savaş olmuş. Denize bakan yamaçlarda binlerce şehitlikler görüyorum.

Bu masmavi denizin neden kıpkırmızı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Şehrin merkezine uçtuğumda ise Aynalı çarşı dikkatimi çekiyor. Çok eski bir çarşı olduğu belli. Çok sevdim Bursa ve Çanakkale’yi.