Yalnızca bir mevsimin görüldüğü yerde yaşamak

Ülkemizin coğrafi konumu gereği dört mevsim yaşamaktayız. İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerini kendilerine özgü doğa olayları ile görür ve yaşarız. Peki  yalnızca bir mevsimin görüldüğü yerde yaşıyor olsaydınız hayatınızda neler değişirdi? Her mevsim kendi özellikleriyle başka bir güzel. İlkbaharda açan çiçekler ve kendini yavaşça gösteren güneş, yaz aylarının sıcak havası, sonbaharın dökülen yaprakları ve kışın kar yağışları oldukça güzel.

Bu mevsimler doğa olayları ile güzel olsalar da aslında doğadaki döngü için gerekli unsurlardır. Tabiatta yer alan tüm canlıların yaşamlarını sürdürmesi için mevsimsel olaylara ihtiyacımız vardır. Örneğin ağaçların büyük bir bölümü sonbaharda yapraklarını dökerek atık maddelerini dışa atarlar. Bu sayede yeni yaprakları baharda çıkararak büyüme, gelişme sağlarlar.

Mevsim nedir?
Dünyanın güneş çevresindeki hareketi esnasında gezegenimiz üzerinde yaşanan farklı türlerde, ortalama hava koşullarına mevsim denir. Mevsimler dünyanın güneş etrafındaki yıllık hareketi sonucunda oluşurlar.

Bize gelecek olursak, tek mevsimi yaşamak bizim hayatımızı aslında biraz daha kolay hale getirebilirdi. Çünkü daha az kıyafet ihtiyacımız olabilirdi. Örneğin sadece yaz mevsiminin yaşandığı bir yerde yaşasaydık kışlık kıyafetlere, ısınmak için doğal gaza ihtiyaç duymazdık. Tabi ki bununda kendince kötü yanları vardır. Mevsimin sadece tek şekilde görülmesi bitki çeşitliğini azaltırdı. Bu nedenle bugünkü kadar çeşitli gıdayı bulamayabilirdik.


Eğer yaşadığımız mevsim sadece kış olursa hayat bizim için çok zor olurdu. Kutuplarda bu şekilde yaşayan insanlar zaten var, ama biz onlar kadar hazır değiliz. Her yerin kar ve buz olması nedeniyle herhangi bir ağaç, meyve bulunmuyor. Bu nedenle beslenme oldukça zor. Isınmak ve barınmak buralarda çok daha zor olurdu. 

mevsim

Mevsimlerin her birinde farklı ortalama hava koşulları meydana gelir.

Tek mevsimin yaşanması insan hayatında şunları değiştirir;

  • Yaşayış tarzını
  • Beslenme şeklini
  • Bitki ve canlı türünü

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.