Bir mıh bir at kurtarır bir at bir er kurtarır bir er bir vatan kurtarır atasözü

Bir mıh bir at kurtarır bir at bir er kurtarır bir er bir vatan kurtarır atasözünün anlamı nedir ve bu atasözü ile ilgili kısa kompozisyon yazısı. Bir mıh bir at kurtarır bir at bir er kurtarır bir er bir vatan kurtarır atasözünün mesajı çok açık ve nettir.

Yapmış olduğumuz küçük bir iyiliğin çeşitli olaylara vesile olabileceği bu sayede çok büyük bir iyiliğe dönüşebileceğini anlatan önemli bir atasözüdür. Atasözünde verilen örnekten yola çıkarsak bir at düşünün. Bu at askerlerin kullandığı bir at ve atı kullanan asker vatan savunmasında görevli.

Bu atın nalını yapan usta aslında bu ata yaptığı iyilik kadar onu kullanan kişiye de iyilik yapmış olur. Onu kullanan kişi atın rahat olmasından dolayı onu en iyi şekilde kullanır. Böylece kendi görevini de başarıyla tamamlayabilir.

Atasözünde belirtilen mıh kelimesi biraz yabancı gibi bir kelime olsa da türkçemizdeki eş anlamlısı çivi anlamına gelir. Atın nalına çakılan mıh nalın atın ayağından çıkmasını engeller.

Başka bir örnek vermek gerekirse yol üzerinde bulduğumuz bir taş parçasının alınıp yol dışına atılması o an bize sıradan bir olay gibi gelebilir. Oysa ki o yolda o taş durmuş olsaydı trafikteki araçlar ondan kaçmak içi ani manevralar yapacaktı. Belki de kaza meydana gelecek ve yolcular yaralanıp can kayıpları meydana gelecekti.

İşte bizim için o an çok basit bir olay gibi gelen taşı alıp kenara atmak büyük etkiler ortaya çıkarabilir. Bu atasözünde verilmek istenen mesaj budur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.