Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Bir orman kaç yılda oluşur

Yeryüzünün en güzel eseri olan ormanlar uzun seneler sonucunda oluşmaktadır. Bu yazımızda da bir orman kaç yılda oluşur? konusunu işleyeceğiz. Ormanların oluşumu için öncelikle toprak üzerine tohumların düşmesi gerekir. Tohumların çimlenip fidan haline gelmesi daha sonra senelerce gelişmesi gerekir.

Eğer örnek vermek gerekirse bir çam ağacı ancak 10-12 sene sonra yetişkin bir ağaç haline gelebilmektedir. Elbette hızlı büyüyen ve ormanlıklar oluşturan ağaç türleri de mevcuttur. Mesela günümüzde en hızlı büyüyen ağaç olan Paulownia günde 10 cm kadar uzamaktadır. Ancak bu ağacın ülkemizde yetişebileceği iklim alanı oldukça kısıtlıdır.

Bu nedenle ormanlarımız genel olarak çam, meşe ve ardıç gibi ağaç türlerinden oluşmaktadır. Ormanların oluşumu ağaçların cinsine, toprak yapısına ve bölgenin iklim koşullarına bağlı olduğu gibi fidanların dikim mesafelerine de bağlıdır. Bu nedenle ormanlık arazilerin bakımı için her yıl Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanların seyreltilmesi çalışması yapılır.

orman

Ormanların kaç yıl sürede oluştuğunu öğrenelim

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.