Bir orman kaç yılda oluşur

Yeryüzünün en güzel eseri olan ormanlar uzun seneler sonucunda oluşmaktadır. Bu yazımızda da bir orman kaç yılda oluşur? konusunu işleyeceğiz. Ormanların oluşumu için öncelikle toprak üzerine tohumların düşmesi gerekir. Tohumların çimlenip fidan haline gelmesi daha sonra senelerce gelişmesi gerekir.

Eğer örnek vermek gerekirse bir çam ağacı ancak 10-12 sene sonra yetişkin bir ağaç haline gelebilmektedir. Elbette hızlı büyüyen ve ormanlıklar oluşturan ağaç türleri de mevcuttur. Mesela günümüzde en hızlı büyüyen ağaç olan Paulownia günde 10 cm kadar uzamaktadır. Ancak bu ağacın ülkemizde yetişebileceği iklim alanı oldukça kısıtlıdır.

Bu nedenle ormanlarımız genel olarak çam, meşe ve ardıç gibi ağaç türlerinden oluşmaktadır. Ormanların oluşumu ağaçların cinsine, toprak yapısına ve bölgenin iklim koşullarına bağlı olduğu gibi fidanların dikim mesafelerine de bağlıdır. Bu nedenle ormanlık arazilerin bakımı için her yıl Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanların seyreltilmesi çalışması yapılır.

orman

Ormanların kaç yıl sürede oluştuğunu öğrenelim


Bu çalışmalar sayesinde düzgün ve kaliteli ormanlar oluşturulmaktadır. Ormanlarımızda bulunan ağaçların yaşam süreleri ve cinslerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Meşe, çınar gibi ağaçlar bin yıldan fazla yaşarlar.
Kayın ve çam ağaçları 900 yıl yaşarlar
Zeytin ise 600 yıl yaşayabilen bir ağaç türüdür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.