bir şişe su buzlukta donduğunda şişe patlar nedeni nedir?

Yaz aylarında hepimiz soğuk su içmeyi severiz. Genellikle de evlerimizde buzdolabına cam şişlerde yada pet şişelerde su koyarız. Ancak şişedeki bu suların donması sonucunda ambalajının patladığını görürüz. Bunun nedeni ise sıvıların donmasıyla birlikte genleşmesidir.

Özellikle su donduğunda yani sıvı halden katı hale geçtiğinde hacmi artmaktadır. Bu nedenle normalde şişeyi tam dolduran su donmasıyla birlikte daha geniş bir hacme ihtiyaç duyar. Bu nedenle basınçla birlikte şişeyi patlatırlar. Annelerimiz ve büyüklerimiz ise bu işe daha akılcı bir çözüm bulmuşlardır. Bu durumla karşılaşmamak adına şöyle bir çözüm üretmişler:

Şişeyi ağzına kadar doldurmayıp biraz boşluk bırakarak buzdolabına koyarlar. Bu durumda su donsa bile hacmi genişlese de o boşluk ona yeter bu şekilde ambalaj patlamaz. Gayet akılcı bir çözümdür.

Suyun katı hale geçtiğinde hacminin genişlemesinin temel nedeni ise suyun yoğunluğunun düşmesidir. Yani moleküller arası boşluk katı hale geçtiğinde azalır. Gazlar gibi düşünebiliriz. Nasıl ki gazlarda moleküller arası boşluk daha geniş hacimlerde artıyorsa suda katı hale geçince bu hali alır.

Suyun en yoğun olduğu sıcaklık değeri ise +4 derecedir. Bu değerde su molekülleri en yakın haldedirler.

(4) Yorum

  1. “suyu cam şişe ile koyduktan sonra kırılmasının sebebi buzun yoğunluğunun suyun yoğunlulundan…………………….. olması . Noktalı yere ne gelir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.