Bir sporcunun yorulması ve kramp geçirmesinin nedeni nedir

Bir sporcunun yorulması ve kramp geçirmesinin nedenlerini bu yazımızda inceleyeceğiz. Elbette ki sporcular harcadıkları yüksek enerji ve efor nedeniyle kısa sürede yorulurlar. Ancak sandığımız gibi bu erken enerji bitmesi olayı değildir. Dilerseniz şimdi konuları dikkatlice inceleyelim.

Bir sporcunun yorulması

Sporcular harcadıkları efor nedeniyle yorulurlar. Aslında bu vücutlarında yakacak enerji kalmadığı anlamına gelmez. Bunun nedeni sporcuların yüksek efor esnasında kas ve eklemlerine yeterince oksijen gönderemez. Bu durumda kas hücreleri oksijensiz solunum yaparlar. Oksijensiz solunum sonucunda ortaya çıkan laktik asit vücuda yorgunluk hissi verici etki yapar. Bu nedenle sporcuların yorulması söz konusu olur.

Bir sporcunun kramp geçirmesi

Kramp bir sporcunun eforu esnasında kasılıp gevşeyen liflerden herhangi birinin diğerlerinin aksine hareketi ile meydana gelir. Aşırı efor ve ani yüklenmeler nedeniyle kramplar meydana gelmektedir.

Bu yazımızda sporcuların yorulmasının nedenlerini ve sporcuların sıklıkla kramp geçirmelerinin nedenlerini inceledik umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.