Bir tane el sanatı seçiniz ve neden seçtiğinizi yazınız

Ben bir el sanatı seçecek olsam mutlaka çömlekçiliği seçerdim. Neden seçtiğimi mi merak ediyorsunuz hemen yazalım. Çömlekçilik sanatı killi toprağın işlenerek şekil verilmesi ve işe yarar eşyalar, süs eşyaları üretilmesi sanatıdır. Çömlekçilik sanatının en güzel yanı çömleğe çıplak elle dilediğiniz şekli verebilmenizdir. Ellerinizdeki duyguların çömleğe aktarılarak sanat eseri oluşturma fikri bana çok hoş geliyor.

Çömlekçilik el sanatı millattan önceki yıllara dayanıp hemen hemen her uygarlık çömlekçilikle uğraşmıştır. Günümüzde bile yapılan kazılarda çömlekten yapılmış el sanatları ortaya çıkartılmış olup bu eserlerin ömrü çok uzundur. Çömlekçilik sanatında yapılan eserler ateşte pişirilerek sağlamlığı daha da arttırılır. Örneğin evlerimizin çatısında bulunan kiremitlerde bir nevi çömlektir. Bir kiremiti elinize aldığınızda ne kadar sağlam olduğunu sizde farkedeceksiniz.
el sanatı
Çömlekçiliği seçme fikrime gelecek olursak bu el sanatında insan gerek kullanabileceği türlü eşyalar gerekse evine aksesuar olarak kullanabileceği birçok süs yapabilir. Ayrıca yapılan bu eserler farklı renklere boyanarak ilgi çekici hale getirilebilir.

Günümüzde çömlekçilik sadece süs eşyaları için yapılıyor olsa da hala bu el sanatı ile ilgilenenler bulunmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.