Bir tüketici olarak alışverişten sonra birtakım sorunlar yaşayabiliriz bu sorunlar neler olabilir? bu durumda neler hissedersiniz?

İnsan yaşama ihtiyaçları gereği bir tüketicidir. Bir tüketici olarak yaptığımız alışverişlerden sonra bir takım sorunlar yaşayabiliriz. Bu sorunlar genelde tüketicide üzgüntüye neden olmaktadır. Böyle bir durumda neler yaşarız ve neler hissederiz gelin birlikte inceleyelim.

Genellikle yapmış olduğumuz alış verişlerin sonrasında şu durumlarla karşılaşırız:

  1. Fazla Para Ödedim: Alış veriş sonrasında kimi zaman aldığımız ürünün gereğinden fazla para ödediğimiz olur. Yada ürünün değerinin bu olmaması gerektiğini düşünürüz. Akıllara ilk gelen galiba kazık yedim olur. Bu durumda yapmamız gereken tüketici haklarımızı kullanarak ürünü iade etmek ve paramızı geri almaktır.
  2. Ürün beklentilerimi karşılamıyor: En sık yaşadığımız durumdur. Satıcı tarafından metiyeler düzülen reklamlarda bol bol izlediğimiz ürünü aldıktan sonra hiçte anlatıldığı gibi olmadığını fark ederiz.  Alış veriş sonrasında yaşanan en büyük sıkıntı genelde budur. Elektronik ürünlerde sıkça başımıza gelen bu durumda yine ürünü iade etme hakkımızı kullanabiliriz.
  3. Aldığımız ürün bozuk çıktı: Alışverişlerimizden sonra en sık yaşadığımız sorunlardan biride budur. Aldığımız ürün teknik bir arıza nedeniyle ya çalışmaz yada kısa bir süre sonra bozulur. Verdiğim paraya yazık oldu düşüncesine kapılırız. Tüketici hakları gereği ürünü iade etme yada servise ücretsiz tamir ettirme hakkına sahip olduğumuzu hatırlarız.
  4. Bana başka ürün satıldı: Özellikle pazar alış verişlerinde sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Tezgahta gördüğümüz ürünler bizi cezbeder ve o üründen almak isteriz. Fakat bazı kötü niyetli insanlar bizlere çürük yada o kalitede olmayan ürünleri verirler. Bu durumda hissettiğimiz tek duygu vardır oda kazık yedim.


Alış veriş sonrasında yaşadığımız bir çok sorunun çözümü aslında çok basittir. Fişimiz ve garanti belgemiz varsa ürünleri iade etme yada serviste hatalarının giderilmesini isteyebiliriz. Bunu belli bir zaman zarfı içinde yapmamız gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.