Bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması için sanat yeterli değildir münazara

Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için sanat hayati önem taşır ancak tek başına yeterli değildir. Bir münazara konusu olan ülkenin kalkınması için sanat yeterli midir sorusu için bizler sanat yeterli değildir tezini savunacağız?

Sanatsal olarak gelişmiş ve çok iyi sanatçılar çıkarmış bir ülke düşünün. Bu ülkede herkes sanatın türlü dalları ile ilgileniyor fakat herhangi bir sanayi yada tarımsal faaliyet söz konusu değil. Böyle bir ülkede nasıl gelişim sağlanabilirdi ki? İnsanlar tüketen varlıklar olup bu nedenle üretmek zorundadırlar. Sanatçı olarak sadece sanat eseri üreten toplumlar kendi ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Giyecek elbiseleri, yiyecek sebze ve meyveleri olamaz ve sürekli başka ülkelerden almak zorunda kalırlar. Bu nedenle ekonomik kayıpları olur.

Bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması için sanata önem vermesi kadar diğer sektörlere de önem vermesi gerekir. Sanat kültürleri çağdaş ve modern yaparken ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz. Eğitim, sağlık, sosyal hayat gibi ihtiyaçlar için toplumun çalışması gerekir.

Bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması için eğitimli, çalışkan ve üretken insanlara da ihtiyacı vardır. Bu nedenle ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için sanat tek başına yeterli değildir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.