Bir ulusun yaşam yeteneklerini insanlardaki gülümsemelerle ölçüyorum kompozisyon

Bir ulusun yaşam yetenekleri insanların gülümsemesi ile ölçülebilir. Nasıl mı? Elbette ki toplumların yada ulusların yaşam standartlarını yüzündeki gülücükten anlayamayız. Bu gülümsemeden anlayabileceğimiz tek şey insanların yaşadıkları hayat standardından mutlu olduğu ve toplumsal yaşamın iyi gittiğidir.

Şöyle düşünelim. Afrikada nice uluslar var ki yoksulluk içinde yaşasalarda oldukça mutlular. Belkide günde bir kez yemek yiyorlar, belki günlerdir açlar. Fakat onlar bu açlığı onlar bir ceza olarak değil yaratanın bir sınavı olarak görüyorlar. Herşeye rağmen yüzlerinde gülücükler eksik olmuyor. Elbette ki içleri kan ağlıyor, bazılarını televizyonlarda görüyoruz büyük yoksulluklar çekiyorlar.
gülücük
Mesela bizim ülkemizde Karadeniz bölgesi her ne kadar sıkıntılı bir hayat yaşasa da bölge halkı herşeye rağmen gülümsemeyi eksik etmiyor. Bu gülümseme o bireylerin mutlu olduğunu yaşadıkları hayattan zevk aldıkları ve geleceğe umutla baktıklarını gösterir.

Demek ki insanların yüzündeki gülümsemeler onların hayata bakış açılarını ve yaşadıkları durumun halini belirten ipuçları olabilir. İnsanların geleceğe karamsar baktıkları ve mutsuz yaşadıkları bir ortamda gülücük görmek neredeyse imkansızdır.

Nerede mutluluk varsa orada gülücükler eksik olmaz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.