Bireyler arasında fiziksel duygusal ve kültürel farklılıklar vardır. Bu farklılıklar topluma neler kazandırır

Toplumdaki her bireyin kendine özgü fiziksel yapısı, duygusal hisleri ve kültürel çeşitliliği bulunmaktadır. Bireyler arasındaki fiziksel, duygusal ve kültürel farklılıklar toplum için aslında büyük bir zenginliktir. Toplumu oluşturan bireyler arasında bu farklar olmasaydı hepimiz birbirimize benzer, farklı düşünceler ortaya çıkmaz ve kültürel zenginliklere sahip olmazdık.

Örneğin bugün aynı evin iki bireyi hatta iki kardeşi arasında bile fiziksel ve duygusal farklılıklar bulunur. Fiziksel farklılıklardan bahsetmek gerekirse kiminin boyu uzun olur kiminin gözü ela olur. Duygusal farklılıklar ise düşüncelerin farklılığıdır. Bizim hoşlandığımız birşeyden bir başkası hoşlanmayabilir. Çünkü hepimizin duyguları farklıdır. Herkes aynı şeyi sevmek ve hoşlanmak zorunda değildir.

Kültürel farklılıklar ise toplumda yapılan eylem ve fiillerin kişinin geldiği kültürüyle olan alakasıdır. Örneğin Bursada düğünlerde damat suya yatırılırken Sivasta damatın üzerine köpük sürülür. Bunlar bizim için birer farklılık ve çeşitliliktir.

Bu farklılıkların topluma faydaları nelerdir

  • Toplumda kültürel zenginliklerin oluşması sağlanır
  • Duygusal farklılıklar sayesinde çeşitli fikir ve görüşler ortaya çıkar.
  • Bireyler arasındaki fiziksel farklılıklar sayesinde insanların kendine has güzellikleri olur.
  • Kültürel farklar aslında bizi bir arada tutar.
  • Duygusal farklar insanların seçici olmasını sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.