Bireysel farklılıklar insanlara ne kazandırır

Sizlere bu yazımızda bireysel farklılık konusunda bilgi paylaşımında bulunacağız. Bireysel farklılık dediğimiz şey, toplumda yer alan insanlardan farklı bir yönünün bulunmasına denir.

Toplum içinde yaşayan insanlar iletişim içerisinde yaşar. Sürekli iletişim halinde bulunan bu insanların diğer insanlardan ayıran en önemli özelliği akıllı ve zeki olmasıdır. Bu özellik ayrıca diğer insanlardan ayırdığı gibi diğer bütün canlılardan da farklı olduğunu gösteren tek özelliktir.

Akıl ve zeka sayesinde kişi çevresindeki diğer insanlardan direk ayrılır. Örneğin; sınava iren öğrenciler arasında başarılı olanların tek açıklaması vardır bu da bireysel farklılıklar olarak tanımlanır.

akıl ve zeka dışında bireysel farklılık olarak nitelendirebileceğimiz diğer bir etken de kişisel yeteneklerdir. Kişisel yeteneği bulunan kişiler bunun farkında olmalı ve kullanmalıdır. Örneğin çok güzel ses tonuna sahip biri şarkı söyleyebilir.

Bir başka örnek herkes güzel resim yapamayabilir. Çok güzel resim yapma yeteneğini sahip olanlar bunu meslek haline getirip ressamlık yapabilirler. Hem kişisel özelliklerinin farkında olmuş olurlar hem de bunu iş hayatında kullanarak bir kazanç elde edebilirler.

Sonuç olarak bireysel farklılıklar sayesinde kişi kendi farklılıklarını öğrenip bunları değerlendirme imkanı bulabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.