Birikim Yapacağım-tasarrufun önemiyle öykü

2.Sınıf Hayat Bilgisi dersinde Birikim Yapacağım Etkinlikler ile tasarruf yaparak para biriktirmenin önemini öğreniyoruz.

Hiç para biriktirdiğiniz oldu mu? Biriktirdiğiniz parayı ne yaptınız?

Ben zaman zaman para biriktiririm. Biriktirdiğim bu paralarla ise çok istediğim birşeyi alırım. Mesela en son kendime bir tablet almıştım. Biriktirdiğim paralara anne ve babam ekleme yapmış ve istediğim tableti almıştık.

İnsanların istedikleri şeyleri satın alabilmek için tasarruf etmeleri neden önemlidir?

Temel ihtiyaçlarımız haricinde yapmış olduğumuz harcamalar bizim için birer lükstür. İstediğimiz şeyleri satın almak için tasarruflu olmamız gerekir. Tasarruflu olduğumuzda daha çok paramız olur ve istediğimiz ürünü satın alabiliriz.

tasarruf etmek

Tasarruf yaparak parasını biriktirdi ve kukla kalemine sahip oldu.

İnsanlar niçin tasarruf yapmalıdır? Noktalı yerlere yazınız.

Para biriktirmek için

İsraf etmemek için

Ekonomik rahatlık için

Doğayı korumak için

Ülkemize katkı sağlamak için

Tasarruf yapmanın önemiyle ilgili kısa bir öykü yazınız

Ahmet’in Birikimi

Ahmet okulunda başarılı bir öğrenciydi. Çevresindeki arkadaşları onu sevip sayar, örnek alırdı. Bu kadar başarılı bir öğrenci olmasına karşın nedense hep mutsuzdu. Tüm derslerde en yüksek notları o alıyor, ailesi onunla gurur duyuyordu. Ayrıca maddi durumları iyi olduğundan istediği herşeyi alabiliyordu.

Ahmet’in bu mutsuzluğunu gören öğretmeni onunla konuşmaya karar verdi. Seni bu kadar üzen nedir Ahmet, neden mutlu değilsin? diye sordu.

-Ahmet hiçbir şey beni mutlu etmiyor ve üzgünüm dedi.

Öğretmeni ise elindekilerinin kıymetini bilmesi gerektiğini söyledi. Her zaman yeni bir elbise istemek yerine üzerindekilerle mutlu olmasını bilmesini istedi. Ahmet’e bu söylenenler çok değişik gelmişti ve dikkatlice öğretmeni dinledi.

Gerçekten her zaman yeni elbiseler alıyor, yeni oyuncaklarla oynuyordu. Başka çocukların bir çoğu onun sahip olduklarına erişemiyorlardı. Annesine bu durumu anlattı. Annesi de ona tasarruflu olmanın önemini açıkladı. Ahmet oğlum elindekiler senin işini görüyor ise yeni bir oyuncağı yada eşyayı almak gereksizdir. Çünkü bu bir israftır. Tasarruf ederek senin ihtiyacın olan bilgisayarı alabiliriz. Gereksiz oyuncak almaktan, isteklerinden vazgeçerek para biriktirebilirsin dedi.

Ahmet bu fikri çok beğenmişti. Tasarruf yaparak para biriktirecek ve hayalindeki bilgisayarı alacaktı. Artık elindekilerle mutlu olmayı biliyor ve gülüyordu. Onun bu neşesi öğretmeni ve okul arkadaşları tarafından hemen fark edildi.

Bu mutluluğun nedeni sorulduğunda o herkese tasarrufun önemini anlattı.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.