Birşeyleri değiştirmek isteyen insan önce kendinden başlamalıdır sözü ile ilgili kompozisyon

Bu günkü yazımızda, bir şeyleri değiştirmek isteyen insan önce kendinden başlamalıdır sözü ile ilgili kompozisyon yazısını paylaşacağız. Değişim her dönemde şarttır. Yenilik yapmak, geliştirmek yaşanan çaya uydurmak için yapılır. Kişi etrafındakileri değiştirmek istiyorsa eğer bu durumda önce kendini yenilemelidir.

Kişi kendini yeri geldiğinde eleştirebilmeli, kendini eleştirenlere karşı tarafsız davranarak onları dinlemeli varsa bu konuda bir hatası , bir yanlışı düzeltmek için uğraşmalıdır.

Çevresindekilerden sürekli yakınan olanı olduğu gibi beğenmeyen kişi önce kendine bir bakmalı, kendine çeki düzen vermelidir. Örneğin; evini, eşyalarını beğenmeyen bir adam önce şunu düşünmelidir. Ben bunları neden beğenmiyorum, niye değiştirmek istiyorum. Gerçekten eskidiler mi hayır, deforme oldu mu hayır diye kendi kendine cevaplayan kişi can sıkıntısından dolayı evini ve eşyalarını değiştirmek istemektedir.

Zor da olsa bu durumu fark eden adam gereksiz yere harcama yapmanın hiç de iyi bir fikir olmadığını anlamış, bu fikrinden vazgeçmiştir. Kendini yenilemiş, kendini fikren değiştirmiş olmanın mutluğu onu daha çok memnun etmiştir.

Sonuç olarak etrafımızdakileri değiştirmek, yenilemek istiyorsak önce kişisel olarak muhakeme yapmamız gerekir. Mantıklı olup olmadığına karar vermeli ona göre hareket etmemiz gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.