bisiklet hareket ederken devrilmiyorda dururken neden devriliyor

Çocukluğumuzda hepimiz az çok bisiklete binmişizdir. Bisikletimizi bir kenara koymak istediğimizde devrildiğini görürüz. Oysa ki yine aynı bisiklet hareket esnasında devrilmiyor. Peki nasıl oluyor da duran bir bisiklet devrilirken hareket eden bisiklet devrilmiyor. Cevabı çok basit hareket esnasında biz kullanıcılar bisiklet üzerinde dengeyi sağlıyoruz. Bisikletten indiğimizde ise onun üzerinde denge sağlayan birşey olmadığı için bisiklet ağırlık merkezine doğru devrilmektedir.

Şöyle düşünün bisikletin üzerindesiniz ve hareketsiz bir şekilde duruyorsunuz. Ellerinizi açıp dengenizi sağladığınızda ve orta noktayı bulduğunuzda ayağınızla destek almasanız bile bisiklet devrilmeden durur. Şov programlarında akborasi hareketleri yapan bisiklet kullanıcılarını sıklıkla görürüz. Bu bisiklet kullanıcıları denge unsurunu kullanarak bisikleti tek teker üzerinde kullandıkları gibi ön tekerin üzerine bisikleti kaldırarak oldukları yerde dönme hareketi yaparlar. Bunların hepsi denge unsuru sayesinde olmaktadır.
bisiklet09
Aynı kural bir futbol topu içinde geçerlidir. Başımızın üzerinde dengeli bir şekilde topu tutabilirsek yuvarlanmadığını ve başımızın üstünde durduğunu görürüz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.