bitkilerde çevresel uyarılara tepki nasıl gerçekleşmektedir

Bitkilerde çevresel uyarılara karşı tepkiler vermektedirler. Bitkielerin vermiş olduğu tepki en iyi şekilde aydöndü bitkisinde gözlemlenebilir. Hepimizin bildiği gibi bitkiler yaşam ihtiyaçları için ışığa ihtiyaç duyarlar. Bitkileri etkileyen çevresel uyarıların başında ışık, su, sıcaklık ve toprak yapısı gelmektedir. Örneğin aydöndü bitkisi güneş ışığından en iyi derecede faydalanmak için güneşle birlikte dönme hareketi yapar. Güneş ne tarafa geçse çiçek o yöne dönerek güneşe bakar.

Bitkilerin çevresel uyarılara verdiği tepkinin bir diğer örneği ise bazı çiçeklerin gün ışığının çok olduğu dönemlerde çiçeklerini kapatması akşama yakın saatlerde ise çiçeklerini yeniden açmasıdır. Çevresel uyarılardan biride sıcaklıktır. Örneğin bir bitki çok sıcak bir ortamda yetiştiğinde çok miktarda suya ihtiyaç duyar. Sıcaklık nedeniyle bitkinin terlemesi bir hayli yoğun olduğu için kaybettiği su miktarıda bir hayli fazla olur. Bitki kaybettiği suyu karşılamak için su emilimini arttırır.
bitkilerin tepkisi
Sıcaklık etkisine karşın diğer bir örnek ise çöllerde yetişen kaktüslerdir. Gündüzleri kavurucu sıcak geceleri çok soğuk bir havanın hakim olduğu çöllerde kaktüsler yapraksız bir şekilde yetişir. Bu bitkinin yaprakları iğne şeklinde olup bundaki maksat güneş ışığının emilimini en aza indirmektir. Eğer yaprakları çok büyük ve geniş olsaydı kaktüsler çok fazla su kaybedecek ve suyun bulunmadığı çöllerde yok olacaklardı. Bu nedenle çevresel koşullara adapte olarak iğne yapraklı hale gelmişlerdir.

Toprak çevresel uyarıların en önemlilerindendir. Örneğin asma bitkisi topraktaki besinleri en iyi şekilde alabilmek adına köklerini 100-150 metre ileriye kadar uzatır. Bitkilerde çevresel uyarılara tepki örnekleri ve bu tepkinin nasıl gerçekleştiği hakkında daha birçok örnek verilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.