Bitkileri diğer canlılardan ayıran özellikler nelerdir?

Dünyamızda en geniş popülasyona sahip olan bitkiler birçok özelliği ile diğer canlılardan ayrılırlar. Bitkileri diğer canlılardan ayıran özellikler nelerdir gelin birlikte inceleyelim. Hayvanlar, insanlar, bitkiler, böcekler doğada var olan tüm canlılar birbirinden farklı özelliklere sahiptirler.

Bitkiler ise diğer canlılardan ayrılma konusunda çok belirgin özelliklere sahiptirler. Bitkiler biz insanlar yada hayvanlar gibi suyu içerek değil topraktan ve yapraklarından emerek alırlar. Kökleri sayesinde toprakta bulunan su ve mineralleri bünyelerine alarak gelişim gösterirler.

Hayvanlar ve insanlar hareket ederek yer değiştirme işlemlerinde bulunurken bitkilerin bu tip bir özelliği yoktur. Bitkilerde tek bir hareket türü vardır ki oda yönelme hareketidir. Işığa doğru yönelen ve bu yönde büyüyen bitkileri hemen hemen her yerde görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ay çiçeği gün boyunca ışıktan maksimum faydalanmak için güneşle birlikte dönme hareketi yaparlar.

Bitkileri diğer canlılardan ayıran en önemli özellik fotosentez yapmalarıdır.

Yukarıda vurguladığımız gibi bitkiler fotosentez adı verilen bir reaksiyonda bulunurlar. Doğadan aldıkları karbondioksiti tepkimeye sokarak su ve oksijen açığa çıkarırlar. Bu şekilde kendileri için ihtiyacı olan enerjiyi elde ederler.

Bitkiler fotosentez yaparak doğaya bıraktıkları oksijen ile dünyadaki canlılığın devamını sağlarlar.

Bitkiler tohum üreterek çoğalırken birçoğu yapraklarını dökerek atık maddeleri vücutlarından atarlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.