Bitkileri ve hayvanları korumak için neler yapabiliriz?

Dünyamızı süsleyen varlıklar olan bitkiler ve hayvanlar hepimizin ortak değerleri arasında olmalıdır. Bitkileri ve hayvanları korumak tüm insanlığın görevidir. Çünkü dünyamız onlarla daha güzel bir yer.

Düşününüz dünyamız üzerinde bitkiler yada hayvanlar olmasa nasıl bir yer olurdu? Düşünemediğinizi ve bunun ne kadar kötü olacağını hissettiğinizin farkındayım. Bizler yaşanabilir ve güzel bir dünya için onları korumak zorundayız.

Peki kim bunların düşmanları?

Elbette biz insanlar tüm canlıların ve doğanın düşmanıyız. Yaptığımız herşey onların yaşam alanlarını kısıtlıyor veya yok olmasına neden oluyor. Hızla çoğalan insan nüfusu, bitmek bilmeyen tüketim, çevre kirliliği başlıca sorunlarımız.

Bitkilerin ve hayvanların yaşam alanlarını yok ederken bir yandan da kendi geleceğimizi tehlikeye atıyoruz. Yok edilen ormanlar sonucunda hayvanların yaşam alanlarıda yok olmaktadır. Günümüzde birçok hayvan neslinin tükenmesi de bu yüzdendir.

Yok etmek sanırım biz insanlığın görevi.
bitki ve hayvanlar

Korumak için yapabileceklerimiz?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit ama maddeler halinde sıralamayı tercih ederim.

  • Yerleşim alanları seçilirken bitki örtüsünün korunması göz önüne alınmalıdır. Yetişkin bir orman arazisini yok edip yerleşim kurmak çokta akıllıca değil!
  • Hayvanlar için korunaklı yaşam alanları oluşturulmalıdır. Dünyada birçok bölge olsa da hayvanlar için yeterli değil.
  • Şehirlerde hayvanların barınabileceği, su ihtiyaçlarını giderebileceği alanlar oluşturulmalıdır.
  • Hayvan barınaklarının sayısı artırılmalıdır.
  • Bitki örtüsünün korunması için atık suların arıtılması, çöplerin geri dönüşüm ile kazanılması gerekir.

Aslında tüm bunları bırakarak taş devri dönemine dönsek sanırım daha iyi olur. Biz insanlar ne yazık ki bu davranışlarımızın hiçbirisinden vazgeçmeyecek gibi görünmekteyiz.

Devletler istediği kadar küresel ısınma toplantıları yapsınlar. Diledikleri kadar çevre kirliliği ile mücadele edecek programlar oluştursunlar. Emin olun bu dünyada hiçbirşey değişmeyecek ve eskisi gibi olmayacaktır.

İnsanlık var olduğu sürece dünyanın yok olması daha da hızlanacaktır. Hızlı sanayileşme, aşırı derecede çevre kirliliği biz insanların yaşamını tehdit ettiği gibi bitkilerin, hayvanların da yaşamlarını tehdit ediyor.

Zaten bir çok canlı türü dünyamızdan yok olup gitmedi mi? Bu zorluklara ayak uyduramayanlar yok olup gitti. Zamanla birçoğu da aramızdan ayrılacaktır.

Biz ne dersek boştur. Bitki ve hayvanların korunması ancak insanlığın yok olması ile mümkün olabilir.