biyolojik zenginliklerin kullanılma yolları

Ülkemiz biyolojik zenginliklerini kullanım konusunda ne yazık ki sınıfta kalmıştır. Ülkemizdeki biyolojik zenginliklerinden yararlanmak için çeşitli faaliyet türleri vardır. Örneğin biyolojik zenginliklerin en güzel örneği ekosistemde bulunan ağaçlardır. Ağaçlar bölge ekolojisini doğrudan etkileyerek bölgede canlı türlerinin yaşamasını sağlarken ayrıca o bölgeye yağışların gelmesini sağlar.

Bu nedenle eğer kurak bölgelerimiz var ise biyolojik zenginlik sağlamak adına ormanlık alanları çoğaltmamız gerekir. Ekosistemde bulunan canlılar birbirleri ile karşılıklı etkileşim içerisindedir. Canlı türleri birbirleri için hem besin hemde av olabilmektedir. Canlılığın devamı ve türevsel çeşitlilik için canlı türlerinin korunması gerekir.

Biyolojik zenginliklerimizden biri olan su kaynakları doğaya can vermektedir. Bu kaynakları içme, sulama hatta ulaşım amaçlı kullanabiliriz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ekolojiye zarar vermemektedir.

Biyolojik çeşitlilik sağlayan en önemli etken ise topraktır. Toprak doğanın temel döngüsünü sağladığı için çok önemlidir. Toprak ancak yanlış tarım, kimyasal atıklar ve erozyon ile zarar görmektedir. Toprak üzerindeki bitkiler, bu bitkilerde yaşayan canlılar doğa ve insan yaşamı içi önem arzeder. Ayrıca toprak yaşamını sona erdiren her canlıyı çözündürerek doğaya katar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.