Biyolojinin Günlük Yaşama Katkıları

Biyoloji farkında olmasakta günlük yaşamımıza doğrudan etki etmektedir. Günümüzde biyoloji birçok alanda kullanılsa da çokta farkında değiliz. Örneğin bebek sahibi olamayan çiftler biyolojinin sayesinde günümüzde rahatlıkla çocuk sahibi olabilmektedir. Ayrıca biyoloji sayesinde üretilen aşılar düzenli ve periyodik olarak insanlara yaşam boyu yapılarak çeşitli hastalıklardan korunmaktadır.

Biyoloji tarımla ile el eledir. Günümüzde gelişen biyolojik faaliyetler ile zararlı böcek ve hastalıklara karşı daha dirençli tarım ürünleri yetiştirilerek kimyasal ilaç kullanımı en aza indirilmektedir. Böylece hem insan sağlığı korunmakta hemde doğa dostu tarım yapılmaktadır. Ayrıca tarım ilaçlarının yerine bitkilere faydalı haşerelerle mücadele eden böcekler yetiştirilmektedir.
biyoloji
Biyolojinin bir dalı olan gen bilimi ile soydan gelen hastalıkların önlenmesi artık mümkündür. Hatta öyle ki insanoğlu artık organ naklini biyoloji sayesinde yapmaktadır. Gelecekte biyoloji sayesinde hayvanlardan bile insanlara doku nakli yapılabileceği öngörülmektedir.

Biyolojik bakteriler birçok maddenin doğaya geri dönüşümünde kullanılmaktadır. Gördünüz mü farkında olmasak bile biyoloji günlük yaşantımıza birçok etki etmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.