Bizden farklı özelliklere sahip olanlara, farklı düşünenlere karşı neden hoşgörülü olmalıyız?

Her insan farklı düşüncelere sahiptir ve farklı özelliklerle donatılmıştır. Çünkü herkesin duygusal ve düşünsel yapısı farklıdır. Toplumların bir arada yaşayabilmeleri için bizden farklı özelliklere sahip olanlara yada farklı düşünenlere hoşgörülü bir şekilde yaklaşmamız gerekir.

Hoşgörü bireylerin bir arada yaşamasının temelidir. Aksi halde herkes kendi fikrini benimser ve başkalarının fikirlerine saygı göstermezse toplumsal uyuşmazlık meydana gelir. Tüm bunları önlemek yine insanın elindedir. İnsanların bir arada yaşamaları ancak birbirlerini anlamalarına bağlıdır. Yoksa nasıl bir arada durabiliriz ki?

Hani bir söz vardır ya zevkler ve renkler tartışılmaz. Tıpkı bunun gibidir özelliklerimiz ve düşüncelerimiz. Kimse düşündüklerimiz yada özelliklerimiz nedeniyle bizi yargılama hakkına sahip değildir.

Örnek vermek gerekirse bir toplumda giyimi nedeniyle eleştirilen insanlar olabilir. Ama bu eleştirinin dozu önemlidir. Bizler o kişinin giyimini beğenmeyebiliriz fakat onu bu giyim tarzı nedeniyle kötüleyemeyiz. Çünkü onun stili budur ve ona özgü birşeydir. Aynı şekilde o da bizim giydiğimiz kıyafetleri kötüleyemez.

Sonuç olarak bir arada barış içinde yaşamak için kişilerin farklı düşüncelerine ve özelliklerine saygı göstermeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.