boğaziçi ve fatih sultan mehmet köprüsü yapılırken çevrede ne tür değişiklikler olmuştur.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü yapılırken doğada ne tür değişiklikler olmuştur konulu ödevim vardı. İncelememi yaptığımda bu köprülerin yapımı esnasında doğada büyük tahribatlar olduğunu öğrendim. Ayrıca köprülerin yapıldığı bölgelerin fiziki yapısı yapay olarak değiştirilmiş ve orada yaşayan halk başka bölgelere göç etmek zorunda kalmıştır.

Bu köprülerin yapıldığı bölgedeki yeşil alanlar gerek köprü ayakları, gerekse yol çalışmaları nedeniyle zarar görmüştür. Ancak bölge halkı ellerindeki emlak değerlerinin artması sonucu rahat bir yaşama kavuşmuşlardır. Öyle ki İstanbulda en kıymetli araziler Boğaz köprülerine yakın ve bu şahane manzarayı gören alanlardır.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri dünyanın sayılı güzelliklerinden olsa da yapımı esnasında doğa ve fiziki olarak çevreye zarar vermiştir. Bu köprülerin genişliği ve köprülere bağlanan yolların genişliği nedeniyle tahrip olan alanlar bir hayli fazladır.

bogaz köprüsü

Boğaz köprülerinin yapılışı


Hatta bu nedenle İstanbula yapılacak üçüncü köprü için sivil toplum kuruluşları gösteri bile yapmıştır. Yapılacak üçüncü köprünün büyük bir yeşil alana zarar vereceği düşüncesiyle türlü tartışmalar meydana gelmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.