Bölge ve ülke ekonomisi için önemli olan canlı çeşitlerini ve ülkemize özgü türlere ait gen bankalarının kurulma nedenleri

Bazı canlı çeşitleri yada türleri vardır ki bölge ve ekonomisi için oldukça önemli katkı sağlarlar. Bu canlı türlerinin bir çoğu ülkemize hatta bazı bölgelerimize hastır. Bu nedenle bu canlıların türlerinin devamı ve korunması adına genleri gen bankası adı verilen yerlerde saklanırlar.

Örnek vermek gerekirse Sivas Kangalı özel bir tür köpek olup ana vatanı ülkemizdir. Oldukça değerli bir tür olan bu canlının soyunun devam etmesi için gen bankalarından faydalanılır. Gen bankasındaki veriler sayesinde bu türün safkan yani başka bir tür ile üremesi engellenerek kendi türünden üremesi sağlanır.

Bir başka köpek türü olan Akbaş çoban köpeğide aynı şekilde koruma altındadır. Dünyada yalnızca ülkemizde Van gölünde bulunan İnci kefali gibi balık türleride koruma altındadır.

Bunun esas nedeni bu canlıların turistik ve maddi açıdan değerli olması ülke ve bölge ekonomisine katkıda bulunmalarıdır. Bu zenginliğin korunması adına gen bankası adında canlı türlerini korumak için kurum oluşturulmuştur. Örnekler bitki türleri, hayvan türleriyle genişletilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.