Boşaltım Sistemi

BOŞALTIM SİSTEMİNİ OLUŞTURAN YAPI VE ORGANLAR

Vücudumuz için aldığımız besinlerin sindirime uğramasından sonra bir takım atık maddeler oluşmaktadır. Bu maddelerin vücut dışına atılması ise boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organlar tarafından sağlanır.

Boşaltım Sisteminin Kısımları

1.Böbrekler Kan içindeki atık maddelerin süzülmesini sağlayan organdır. Yararlı bulduğu maddeleri kanın yapısına geri katar. Tuz, su ve üre gibi vücut için fazla olan veya zararlı maddelerin süzülmesini sağlayarak idrarın oluşumu sağlar.

2.Üreter Meydana gelen idrarın idrar kesesine ulaşmasını sağlayan yapıdır.

3.İdrar Kesesi İdrarın biriktirildiği yapıdır.

4.Üretra Namı diğer idrar kanalı, idrarın vücut dışından atıldığı kısımdır.

Boşaltım olayında görevli, boşaltım sistemi organlarına yardımcı yapı ve organlar vardır.

Akciğerler, soluk vererek karbondioksit ve su buharını vücut dışına verir. Deri, terleme ile vücut için fazla olan tuz ve suyu vücut dışına atar.

Karaciğer: Proteinlerin sindirimi ile oluşan zararlı bir maddeyi daha az zararlı olan üreye çevirir.

Kalın bağırsak, su, safra ve besin artıklarını dışkı şeklinde vücuttan uzaklaştırır.

BOŞALTIM SİSTEMİNİN SAĞLIĞI

Böbreklerin vücuttaki en önemli görevi: zararlı maddeleri kandan süzerek vücuttan uzaklaştırmaktır. Bu görevin yanı sıra böbrekler vücutta tansiyonun düzenlenmesini sağlar. Kalsiyum mineral dengesini kontrol ederek D vitaminini aktif hâle getirir, kemiklerin daha güçlü olmasına katkıda bulunur.

Bazı durumlarda böbrekler görevini eksik yapar ya da yapamaz.

Böbreğin görevini eksik yapması ya da yapamaması böbrek yetmezliği olarak adlandırılır. Bugün ülkemizde 70 bin böbrek yetmezliği hastası bulunmaktadır. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. Böbrek yetmezliği olan kişiler diyaliz makinesine bağlanarak yaşamlarını sürdürebilir.

Diyaliz işleminde hasta kişinin kanı süzülerek atık maddelerden arındırılır. Atık maddelerden arındırılmış kan, kişinin vücuduna geri verilir. Böbrek yetmezliği hastalığı uzun süre devam ederse son çare olarak böbrek nakline ihtiyaç duyulur.

Böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitleler böbrek taşlarıdır. Bu taşlar kişide şiddetli ağrılara neden olabilir. Ailede böbrek taşı bulunan bireylerin olması, su tüketiminin az olması, hareketsiz yaşam koşulları böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Böbrek taşları lazer yöntemi ile kırılarak düşürülebilir. Düşürülemeyen böbrek taşları uzman doktorlarca ameliyatla alınabilir.

Bazı kişilerde böbrek rahatsızlıkları doğuştan olmasına rağmen bazı kişilerde olumsuz yaşam koşulları böbrek hastalıklarının nedenidir.

Boşaltım sisteminin sağlıklı olabilmesi için alınması gereken önlemler

    1. Sabahları uyanınca güne bir bardak su ile başlanmalıdır. Günlük düzenli ve yeterli miktarda su tüketimi, böbrek yetmezliği hastalığının önlenmesinde önemlidir. Su, böbrek taşı olan hastalarda taşın düşmesine yardımcı olur. Çok su içmenin böbrekleri yorduğu yargısı yanlıştır.
    2. Boşaltım sistemi sağlığı için vücut temizliğine dikkat edilmeli, özellikle ayaklar soğuktan korunmalıdır.
    3. Baharatlı yiyecekler, asitli içecekler fazla tüketilmemelidir.
    4. Tuz, vücutta tansiyonun yükselmesine (hipertansiyona) neden olur. Yüksek tansiyonu dengelemeye çalışan böbrekler bu durumdan zarar görür. Bu nedenle tuz tüketimi böbrekler için çok zararlıdır. Ülkemizde hipertansiyonun görülme sıklığı % 30,2’ dir. Böbrek yetmezliği hastalarının %37,4’ünde hastalığın ana nedeni hipertansiyondur. Bu rahatsızlıkları önlemek için günlük tuz tüketimi 6 gramı geçmemelidir.

Bazı belediyeler, tesislerinde ürettikleri unlu mamullerde tuz miktarını azaltarak vatandaşlarımızın sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Türk Böbrek Vakfı gibi bazı vakıf ve kuruluşlar yayınları ile toplumu bilinçlendirerek sağlıklı yaşam hakkında vatandaşları bilinçlendirmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.