Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı biz onu torunlarımızdan ödünç aldık kompozisyon

Birçoğumuz bu dünyanın bizlere eskiden yaşayan insanlar tarafından miras bırakıldığını düşünür. Oysa ki gerçek bu değildir. Çünkü biz dünyayı gelecek nesillerden ödünç aldık. Bugün bizler yaşıyoruz belki ama ilerleyen yıllarda bizim yerimizi diğer genç insanlar alacaktır.

Bu nedenle bu dünya aslında bizlerin değil onların dünyasıdır. Çünkü bizler birer emanetçiyiz. Onlar gün gelecek ve dünyadaki yerlerini alacaklar. Hal böyle olunca dünyayı istediğimiz gibi kullanma hakkına sahip olmadığımızı anlıyoruz. Dünyayı kirletmek ve yaşanılmaz bir ortam haline getirmek yaptığımız en büyük hatalardan biri.

Çünkü gelecekteki nesil bizden bunun hesabını sorabilir ve bizleri eleştirebilir. Bunu şu şekilde düşünebiliriz. Birinin size emanet ettiği ve kullanmanız için izin verdiği cep telefonu olarak düşünün. Onu nasıl kullanırdınız? Elbetteki üzerine titrerdiniz belki de ihtiyacınız yoksa yanınıza bile almazdınız. Çünkü onun sahibi bir gün gelip sizden onu geri isteyecek. Zor durumda kalmamak adına sizde ona dikkat ederdiniz.

Bu hassasiyeti aynı şekilde dünyamız için göstermeliyiz. Onu nasıl daha güzel ve yaşanılır bir ortam haline getirebiliriz bunun için çaba sarf etmeliyiz. Bizden sonra bu dünyada yaşayacaklar bizim çocuklarımız, hatta torunlarımız olacaktır. Sırf bu nedenle onlara güzel bir gelecek bırakmalıyız.

1 Yorum

  1. Aradığım bu deildi ama yinede işime yaradı yeni bir bilgi edindim . Sağolun varolun … Ben Zahra semahat erişen ilkokulunda 4. Sınıfa gidiyorum .

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.