Bu Oyunu Biliyorum

Aile büyüklerinizden birine çocukluğunda oynadığı oyunların neler olduğunu sorunuz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Babama çocukluğunda hangi oyunları oynadıklarını sordum. Oda bana kuka, saklambaç ve çelik çomak gibi oyunlar oynadıklarını söyledi.

Aile büyüklerinizin oynadıkları oyunlarla kendi oynadığınız oyunları karşılaştırınız. Benzerlik ve farklılıklarını söyleyiniz.

Saklambaç gibi oyunlar çok eski zamandan bu yana oynanıyormuş. Kuka, çelik çomak gibi oyunlar artık oynanmıyor. Eski oyunlarla şimdiki oyunların ortak amacı hiç şüphesiz çocukların keyif almasını sağlamaktır.

etkinlik

ÇALIŞALIM

Sizin bildiğiniz ve oynadığınız, aynı zamanda aile büyüklerinizinde küçükken oynadığı bir oyunu belirleyiniz. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Oyunun adı nedir?

Saklambaç

Siz bu oyunu nasıl oynuyorsunuz? Oyunun kuralları nelerdir?

Bir kişi oyunda ebe oluyor. Gözlerini kapatıyor ve diğer çocuklar saklanıyor. Ebe kimi bulursa ve sobelerse o kişilerden biri yeni ebe oluyor.

Aile büyükleriniz aynı oyunu çocukken nasıl oynuyorlarmış?

Babamlarda bu oyunu çok oynamışlar. Nasıl oynadıklarını sorduğumda aynı bizim gibi oynadıklarını anladım.

Bu oyunun kuralları ile ilgili aile büyüklerinizle sizin oynamanız arasında değişikler varsa bunlar nelerdir?

Babam eskiden ebenin bulamadığı kişileri oyunun bittiğini ve onların ebe olmayacaklarını belirtmek için geri kalan kurt diye seslendiğini söyledi. Biz böyle birşey yapmıyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.