Bu zor koşullara rağmen türk milletini zafere götüren sebepler sizce ne olabilir

Çanakkale savaşında türk milleti zor koşullar altında mücadele etmiş ve zafere ulaşmıştır. Türk milletini zafere götüren sebepler sizce nedir hiç düşündünüz mü? Yurdun dört bir yanı işgal edilmiş, bağımsızlığına göz dikilmiş ve türlü katliamlara maruz kalmış olan milletimiz elindeki kısıtlı yiyecek ve cephaneye rağmen altın harflerle yazılacak bir zafer kazanmıştır.

Dünyanın en büyük savaşlarından biri bizim topraklarımızda özellikle Çanakkale’de yaşandı. Birçok ülkenin ordusu birleşerek ülkemize saldırdılar. Fakat öyle bir yenilgi aldılar ki bunu hala kabullenmeleri mümkün değil. Bizden üç kat daha büyük bir ordu ve sınırsız cephane ile bizi yeneceklerini düşünürken hiç ummadıkları bir yenilgi aldılar. Bunun temel nedenleri ise şunlardı;

Milletimiz bu savaşı son savaş olarak görmüş ve topyekün savaşa katılmıştır. Eğer bu savaş kaybedilse artık bu millet yok olacaktı.

Milletimizin dini inançları gereği öldükten sonra cennete şehit olarak gidileceği inancı nedeniyle her yaştan asker kurşunlara göğsünü siper etmiş göz göre göre ölüme hiç düşünmeden yürümüşlerdir. Böylesine bir inanç böylesine bir birliktelik başka nerede görüldü ki?

Bu iki unsur sayesinde milletimiz bir olup düşman karşısında dimdik ayakta durmuştur. Bazen günde yarım ekmek yiyen kahraman askerlerimiz açta kalsa, susuzda kalsa düşmana boyun eğmemiştir. İşte bu nedenle böylesine bir zafer kazanılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.