Buğdayın sofradaki ekmeğe dönüşümüne kadar yapılan çalışmalar nelerdir? Bu üretimde emeği geçen meslek grupları hangileridir?

Ekmek her soframızdan eksik etmediğimiz en büyük besin kaynağıdır. Buğdayın ekmeğe dönüşümü ise zorlu bir süreçten geçer. Soframıza gelene kadar ekmekler bir kaç meslek dalının elinden geçerek gelir ve soframızla buluşur. Peki bu süreç nasıl işler?

Tarlaya ilk olarak çiftçiler tarafından ekilen buğday titiz bir bakımla yetiştirilir. Ürün olgunlaşınca makinalar tarafından hasat edilerek buğday sapı ve kabuklarından ayrılır. Daha sonra ise buğday un haline getirilmek için değirmenlere gönderilir. Burada öğütülerek buğdaydan un elde edilir.

Elde edilen un fırınlara götürülerek burada su ve maya ile hamur haline getirilir. Hamur yoğurulup dinlendirildikten sonra ekmek boyutlarında parçalanarak şekil verilir. Fırına sürülen hamurlar burada pişirilerek soframızda yediğimiz ekmek halini alırlar. Böylece buğdaydan ekmek elde edilmiş olur. Peki bu süreçte hangi meslek grupları yer aldı?

Çiftçi: Buğdayın ekim ve yetiştiriciliğini yapar.
Değirmenci: Buğdayı öğüterek un haline getirir.
Fırıncı: Undan elde ettiği hamur ile ekmek üretir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.