Bugün Bayram

Bayramlarda neler yapıyorsunuz?

Bayramlarda aile büyüklerimin ellerini öperek onlarla bayramlaşıyor. Abim ve babam Kurban bayramı ise kurban kesmeye gidiyorlar. Onlar gelince hep birlikte yemek yeriz. Daha sonra ben çevremizdeki büyüklerimizle, komşularımızla bayramlaşırım.

Dini bayramlarda çevremizdeki insanlarla neden yardımlaşırız?

Dini bayramların bir amacı da insanların birbirleriyle yardımlaşmasını sağlamak, toplumsal bağlarımızı güçlendirmektir. Paylaşmak dinimizce önerilen bir şey olduğu için çevremizdeki insanlarla yardımlaşırız.

Bayramlarda yapılan paylaşımlara hangi örnekleri verebilirsiniz?

Örneğin Kurban Bayramında kestiğimiz hayvanın etlerini annem komşulara ve ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Bayramlarda yapılan bir diğer paylaşımda insanların birbirlerine maddi olarak yardım etmesidir.

Dini bir bayram günü ile ilgili anınızı yazınız.

Bayram Heyecanım

Bayram günlerini hep sevmişimdir. Çevremiz şen şakrak oldukça neşeli olmuştur. Yine o günlerden bir gün. Bayram dolayısıyla bizimkilerle bayramlaşıp fırladım dışarıya. Her yerde çocuklar gülen gözlerle dolaşıyordu. En yakın arkadaşım Nazlı’yı gördüm. Gittim ve ona sarıldım. Bayramda neler yaptığını ve nasıl geçtiğini uzun uzun konuştuk.

Daha sonra topladığımız bayram harçlıklarından konu açıldı. Ne alsak, bu ne yapsak derdine düştük. Birden aklıma öğretmenimizin sıkça anlattığı Kızılay geldi aklıma. Nazlı ile konuştuğumda oda çok sevindi ve paramızı Kızılay’a vermeyi düşündük. Anne ve babamızla bu konuyu paylaşınca onlarda bizimle bir kez daha gurur duydu.

İşte benim için neşeli ve anlamlı bir bayram böyle oldu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.