Bugünün işini yarına bırakma atasözünü yorumlayınız

Bu günkü yazımızda bugünün işini yarına bırakma atasözünü yorumlamaya çalışacağız. Bu atasözünde anlatılmak istenen yaptığımız işleri ertelemekten özenle kaçınmalıyız. Çünkü yarın yada ertesi gün ne olacağını kimse bilemez. İşler zamanında yapılmalıdır. Hem işler bittikten sonra kafamızda ilinti ortadan kalkmış olur. Diğer türlü hep aklımızın bir köşesinde şu işim var hala yapmadım diye aklımızdan çıkmaz.

Bu atasözünü bir örnekle açıklayalım. Örneğin; Hafta sonu için öğretmen ödev vermesine rağmen yapmamakta ısrar eden öğrencinin durumunu düşünelim. Cuma günü okuldan geldi ödevlerini yapmadı, bilgisayar oynadı, televizyon izledi ve saat ilerleyince yattı uyudu.

Ertesi günde yapmadı o gün akşama kadar arkadaşlarıyla oynadı, onlarla vakit geçirdi, pazar günü de ailesiyle birlikte akraba ziyaretine gidince o günde geçmiş oldu pazar akşamı çantasını hazırlarken aklı başına geldi fakat ne yazık ki yetiştirmesi mümkün değildi ve çok uykusu gelmişti. Yarın sabah okula gitmeden yaparım nasılsa diyerek yatağına yattığı gibi uyuya kaldı.

Pazartesi sabahı uyanıp kahvaltı yaptıktan sonra ödev yapmaya zaman kalmadı. Yani bu öğrencinin durumunu en iyi özetleyen söz Bugünün işini yarına bırakma demişler olurdu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.