Bülbülü altın kafese koymuşlar,ah vatanım demiş sözünü açıklayınız

Bu yazımızda Bülbülü altın kafese koymuşlar, ah vatanım demiş sözünü açıklamaya çalışacağız. Burada anlatılmak istenen kişi ne olursa olsun , hangi şartlar ve koşullar altında olursa olsun yerini, yurdunu değiştirmeye kalkarsanız ne yapılırsa yapılsın mutlu olamaz. Kendi vatanını, yerini özler.

297413_10150775549200492_770486_n

Bu sözü örnekle açıklayacak olursak; Ali’nin ailesi oldukça fakir zar zor geçinen bir aileyken amcası ise oldukça zengin varlıklı bir ailedir. Günlerden bir gün uzakta olan bu amcası ziyarete gelir, durumlarının çok kötü olduğunu fark eder ve Ali’nin babası ile konuşur ; ben Ali’yi kendi yanıma istiyorum , iyi eğitim alır, yedirir içiririm demiş. Ali’nin babası da mecburen kabul etmek zorunda kalır çünkü ekonomik durumları çok kötüdür.

Ali amcasıyla birlikte gitmek zorunda kalır fakat çok üzgün bir şekilde ailesine veda eder. Yolda giderken hep ağlar. Amcasının evine geldiklerinde aşçılar, hizmetçiler vardır. Amcası Ali’ye çok iyi kıyafetler alır, yedirir içirir, en iyi okula kaydettirir fakat Ali bir türlü memnun olmaz. Siz bana neler alırsanız alın ne yaparsanız yapın Ben burada mutlu değilim ,evime dönmek istiyorum amca der.

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım ille de vatanım demiş.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.