buluşların hayatımızın hangi alanlarında ve nasıl kullanıldığını yazınız

Radyo, ampül, telefon, kağıt, takvim, tükenmez kalem, televizyon ve bilgisayar gibi buluşların hayatımızın hangi alanlarında ve nasıl kullanıldığını yazalım. Şüphesiz ki bu buluşlar insan hayatında önemli yer alıyorlar. Her biri insanlık için ayrı bir öneme sahipler. Şimdi tek tek bu önemlerini inceleyelim.

Radyo: Günümüzde artık yerini televizyon ve bilgisayarlar alsa da insanlık için önemli bir buluştur. Gerek müzik dinlemek gerekse haberlerden bilgi almak için kullanırız. Evlerimizde, işyerlerimizde ve arabalarımızın yanı sıra küçük cihazlarla her yerde radyo dinleyebiliriz.

Ampül: Yapay ışık kaynağı olan ampül geceleri de rahat bir şekilde yaşamamızı sağlar. İnsanlar yapay ışık kaynaklarını keşfederek artık karanlık ortamlarda da barınabildiler. Evlerimizde, işyerlerimizde, arabalarımızda kısacası karanlık ortamlarda ampüllleri kullanırız.

Telefon: İletişim araçlarından en önemlisi olan telefon insanların sosyal yaşamlarını kolaylaştırır. Çağın en önemli buluşlarından biride cep telefonlarıdır. Anlık ve canlı görüntü imkanı sağlarlar. Günümüzde en yaygın kullanılan her evde, birçok kişide bulunan bir elektronik araçtır.

Kağıt: Yazılı eserlerin oluşturulmasında kullanılan genellikle ağaçtan elde edilen ince yazılabilir düzlemdir. İnsanlığın bilgilerini aktarması için önemli bir araç olmuştur. Okulda, ofislerde hatta evlerimizde bile yazmak için kağıt kullanırız.

Takvim: Zamanı takip etmemizi sağlayan önemli bir araçtır. Evlerimizde, ofislerde, okullarda kısacası her yerde takvimleri kullanırız.

Tükenmez kalem: En önemli ve yaygın kullanılan yazma aracıdır. Eski insanlar madenleri yazma aracı olarak kullandılar. Günümüzde yaygın olarak kullanılır. Okullarda, ofislerde, evlerde yazma gereği duyduğumuz her alanda kullanılır.

Televizyon: Her evde bulunan kitle iletişim araçlarından biridir. İzleyen herkese hitap eden olayları canlı olarak aktarabilen, her konuda yayınların bulunduğu sesli ve görüntülü ekrandır. İzlemek istediğimiz her alanda olabilir.

Bilgisayar: İnternet ile kullanıldığında dünyaya açılan bir pencere olarak adlandırılır. Her türlü bilgiye ulaşabileceğimiz, resimler yapabileceğimiz, yazılar yazabileceğimiz teknolojik buluştur. Evler, ofisler, okullar gibi alanlarda yaygın olarak bulunur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.