Buna Hakkın Var mı?

Ailenizde ve yakın çevrenizde başkalarının haklarına saygı gösterilip gösterilmediğini gözlemleyiniz. Gözlemlerinizi anlatınız.

Ailemde herkesin hakkına saygı gösteriliyor. Çevremde bazen bu durumun olmadığını görüyorum. Örneğin otobüslere bazen biletsiz binenler oluyor.

Ailenizdeki ve yakın çevrenizdeki kişilerin birbirlerinin haklarına saygı göstermesi neden önemlidir?

Saygı göstermek insan ilişkileri için önemlidir. Birbirimize saygı gösterdiğimiz sürece bir arada yaşayarak bir toplum oluştururuz. Hepimizin hakları var ve ben bunun bilincindeyim.

ÇALIŞALIM

Aşağıdaki çocukların konuşmalarını okuyunuz. Siz de ailenizde ya da yakın çevrenizde konuşmalarda belirtilen davranışları gözlemliyor musunuz? Gözlemlediğiniz bu davranışların yaşandığı durumlara birer örnek vererek aşağıda verilen ilgili alanlara yazınız.

Ailemizi ilgilendiren konularda aile bireylerinin hepsi fikirlerini rahatlıkla söyler.
-Evimize bir evcil hayvan almaya karar verdik. Abim köpek isterken ben kedi istedim. En sonunda ortak karar alarak akvaryum almaya karar verdik.

Komşularımız kimseyi rahatsız etmez, herkesin hakkına saygı gösterirler.
-Geçtiğimiz yıl komşumuz çocuklarının çok gürültü yaptığı gerekçesiyle gelip bizden özür diledi. Normalde böyle şeyler olmazdı ama misafirliğe gelen kuzenleri çok gürültü yaptılar. Bu nazik özürünü bizde olumlu karşıladık.

Akrabalarım verdikleri sözleri yerine getirirler.
-Amcam babamdan arabasını istemişti. Söz verdiği tarihte eksiksiz bir şekilde getirdi. Babam ona bu nedenle çok güveniyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.