Burada Bir İğde Ağacı Vardı, Ne Oldu Etkinlikleri

1.Etkinlik

İlk fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk, buğday demeti taşıyan bir çiftçi ile konuşurken görülüyor. Her ikisininde başında şapka bulunmaktadır. Atatürk’ün elinde beyaz bir baston üzerinde ise beyaz bir ceket yer almaktadır.

İkinci resimde ise 7 kişi yer alıyor. Resimdekilerin arasında Atatürk’te bulunuyor. Fotoğraf ekinlerin harman edildiği bir alanda çekilmiştir. Resimde Atatürk elindeki kosa ile görülüyor ve bir çiftçi ile konuşuyor.Atatürk’ün yanında biri görülüyor. Hemen arkalarındaki kişi ise hasat edilmiş nohutları elinde tutuyor. Diğer kişiler ise ilgiyle onları izlemektedir.

3. resimde ise dört kişi yer almaktadır. Tarlada çekilen resimde Atatürk yer almaktadır. Siyah elbiseli ve elinde baston yer alan kişi Mustafa Kemal ile konuşmaktadır. Diğer kişiler ise onları izlemektedir.

2.Etkinlik

Ankara, cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda nasıl bir yerdi?
Ankara o dönemde oldukça çorak topraklara sahip bir yerdi.

Atatürk nereye sık sık uğrardı?
Atatürk sık sık Orman Çiftliği’ne uğrardı.

Atatürk, çalışmaları görmek için otomobiliyle çiftliğe ne zaman gitmişti?
Atatürk, çalışmaları görmek için bir ilkbahar akşamı gitmişti.

Uzun kavak ağaçlarının yer yer gölgelediği yol kenarına işçiler ne dikiyorlardı?
Yeni fidanlar dikiyorlardı.

Atatürk’ün neşesi niçin kaçmıştı?
Atatürk iğde ağacını çok seviyordu. Onu göremeyince neşesi kaçtı.

Atatürk, o akşam çiftlikten ayrılırken kimlere uyarıda bulundu?
Görevlileri uyardı.

3.Etkinlik

ağaç-ağaçlı-ağaçlık-ağaçsız

dağ-dağlı-dağlık-dağsız

fidan-fidanlı-fidanlık-fidansız

burda iğde ağacı vardı

4.Etkinlik

Atatürk’ün doğa sevgisini anlatan kısa bir hikaye:

Atatürk yeşili ve doğayı çok severdi. Bir zamanlar yine Bursa’nın o güzel yeşilini görmek için ziyarete gitmişti. Ancak Bursa Ovası’nı tepeden gören bir noktada birden şoförüne durmasını söyledi. Gördüklerine inanamıyordu. Yemyeşil şehir Bursa’nın birçok noktasına binalar yapılıyor ve o güzellik yok ediliyordu. Bu durum karşısında çok kızdı.

Şoförüne sert bir şekilde beni hemen Bursa’nın valisi ve yöneticileri ile buluştur dedi. Onların yanına gittiğinde ise sert bir şekilde yaşadığınız bu güzelliği nasıl yok edersiniz. Şehrin yeşil alanlarını binalar ile doldurmuşsunuz dedi. Bundan sonra verimsiz topraklar ve yeşil olmayan alanlara binaların yapılmasını istedi.

Bu olay ile Atatürk’ün doğa sevgisi bir kez daha ortaya çıktı.

5.Etkinlik

Bu alanı kendiniz yapmalısınız.

6.Etkinlik

Ben başbakan olsam ülkemizin güzelleşmesi için doğanın korunması, yeşil alanların çoğaltılması ve bunları yapmayanları cezalandıracak kararlar alırdım. Bu kararları duyurduktan kısa bir süre sonra uygulamaya başlardım. Nasıl yapacağıma gelince herkes kendi evinin önünden sorumlu olurdu. Belirli orman arazilerini vatandaşlara tahsis eder ve o alanın korunmasından onları sorumlu tutardım.

Tüm bunları ülkemizin daha güzel olması için yapardım. Başbakan olarak kararlarımı uygulamak için en çok ihtiyaç olan bölgeyi seçerdim. Yardım almak için ise devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerinden yardım alırdım.

7.Etkinlik

Doğru olanlar: yeşil, doğa, çevre
Yanlış olanlar: segvi, sipor, agac

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.