Burjuva nedir?

Bu yazımızda Burjuvanın tanımını ve özelliklerini bulabilirsiniz. Burjuva Orta çağda kentli kesim olup ticaretle uğraşarak zengin olan kesime verilen isimdir.

Fransızcada 1560 yıllarında orta sınıf anlamında da kullanılmaya başlanmıştır. Burjuva kelimesinin kökeni Latince burgus (kale burcu) kelimesine dayanmaktadır.

Orta Çağda toprak sahibi olmak demek zengin olduğunu göstermenin tek yoluydu. Toprak sahibi olan insanlar asiller sınıfından sayılmaktadır.

Burjuvalar yönetimde söz sahibi bulunmayan kişilerdir. Fakat Rönesans Reforma öncülük ederek Fransız İhtilalinin çıkmasını sağlamışlardır. Bu şekilde yönetimde söz sahibi olmaya başlamışlardır.

Burjuvanın sözlük anlamı şehirli anlamına gelmektedir. Burjuva sınıfının oluşmasından sonra bir çok yerde yeni şehirler kurulmuştur. Bu şehirlerin kurulmasında burjuva kesiminin önemi büyüktür.

Ticaret ağlarını geliştirip sağlamlaştırarak bir çok limanda kişiler çalıştırarak liman etraflarında yerleşimler oluşturarak liman kentlerinin kurulmasını sağlamışlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.