Bursa evlerinin mimari özellikleri nelerdir?

Bursa tarihimizdeki en eski yerleşim yerlerinden biri olup mimari özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle Bursa evlerinin mimari yapıları Anadolu evlerinden farklılık göstermektedir. Evler genel olarak ahşaptan yapılmış olup binaların birbirine yakın yada bitişik olmasına özen gösterilmiştir.

Evler küçük ve alt kısmı depo kiler olacak şekilde düzenlenmiş genel olarak çatıları alçak ve yatay olarak yapılmıştır. Diğer Anadolu evlerinde görülen dik çatılar Bursa evlerinde görülmemektedir. Bu kış aylarının yoğun rüzgarlı olması nedenlidir.

Evlerin ön cephelerinde ve üst katta olmak üzere genel olarak asma balkonlar yer alır. Evler ön cephelerinde yoğun camlara yer verirken arka cepheleri genelde az camlıdır. Bursanın bir ova şehri olması nedeniyle cam sistemi dağa bakan yönlerde az diğer yönlerde çok olarak tasarlanmıştır.

Eski bursa evlerinin bir örneği


Güvenlik gerekçesi ile birbirine yakın yada birleşik yapılan evler şehir merkezinde hala görülür. Evlerin alt odaları kiler ve depo olarak kullanılırken üst kat sündürme adı verilen geniş salon ve mutfak barındırır. Sündürmeye bağlı küçük odalar yer alır.

Ayrıca bu evler arka bahçelerinde at barınakları gibi küçük yapılar barındırır. Değişen zamanla birlikte evlerin mimari özellikleride değişmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.