Bursanın ekonomi faaliyetlerini ve nüfus az yada çok olmasının sebebi nedir

Bursa tarıma elverişli toprakları, ulaşım ağının bu şehirden geçmesi, şehrin turizm ve ticaret yönünde oldukça gelişmiş olması nedeniyle ekonomik olarak çok gelişmiş bu nedenle nüfus olarak yoğunluk bir hayli artmıştır. Özellikle ülkemizde tekstil ve otomotiv sektöründe lider konumda olan bu şehir deniz kenarında limanlara sahip olup ülkemizin dev şehirleri İzmir, İstanbul, Ankara arasında bir bağlantı noktasıdır.

Ulaşım ağlarının bağlantı noktası konumundaki Bursa tarıma ve sanayiye elverişli ovaları sayesinde sürekli gelişmektedir. Şehrin artan iş gücü potansiyeli ve hızlı sanayileşme nedeniyle bu şehir sürekli göç almaktadır. Şimdilerde 3 milyona yakın nüfusa sahip olan şehir yaz aylarında tarım nedeniyle şehre gelen mevsimlik işçiler sayesinde nüfus 3.5 milyona kadar çıkmaktadır.

Ayrıca kentin eski Osmanlı Devleti başkenti ve yerleşim alanı olması, tarihi mekanların çokluğu, yaz aylarında kıyı kesimlerindeki tatil turizmi, kış aylarında Uludağ’daki kayak turizmi sayesinde turizmcilik faaliyetleri bir hayli gelişmiştir. Otoyol ve deniz ulaşımının Bursa’yı cezbedici kılması ekonomik faaliyetlerin gelişmesine, şehrin göç alarak ya nüfusun artmasıyla hızla büyümesine neden olmuştur.

Şehrin ekonomik faaliyetlerini zirvede tutan sektörler şunlardır;

Otomotiv sanayi
Tekstil sanayi
Tarım
Turizm

Bu dört unsur nedeniyle ülkemizin ekonomik ve ticari en gelişmiş şehirlerinden biri olup nüfus olarak Türkiye’nin 4. büyük ilidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.