Büyükler niçin skaler ve vaktörel olarak sınıflandırılmıştır

Skaler ve vektörel büyüklükleri hepimiz duymuşuzdur. Peki neden büyüklükler skaler ve vektörel olarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmaya niçin ihtiyaç duyulmuştur? Büyüklükler sayısal değerler ile bize veriler versede bazen yön şeklindede verilere ihtiyaç duyarız. Örneğin bir oda sıcaklığı normal şartlar altında 25 derece, sınav süresi 45 dakika, Selimin boyu 178 cm gibi değerler rakamsal değerler olup kendi başlarına bilgi verirler. Bu verilere skaler büyüklük adı verilir.

Denizde gemisiyle giden bir kaptan düşünün bu kaptana rüzgar saatte 80 km/s hızla esecek derseniz hangi yöne gitmesi gerektiği konusunda bilgi edinemez. Çünkü bu bilgide eksiklik vardır. Rüzgar ne yönden esecek? İşte bu gibi terimlerde vektörel büyük olarak geçer. Kaptana söylenmesi gereken rüzgar tarifi şu şekilde olmalıdır. Rüzgar kuzeyden 80 km/s hızla esecek derseniz bu doğru bir tarif olur.

Vektörel büyüklükler yönleriyle birlikte belirtilmelidir ki veriler kullanılabilsin. Oysa ki skaler büyüklüklerin kullanılmasında sadece sayısal değer kafidir. Verilerin kullanılabilmesi için skaler ve vektörel olarak iki gruba ayrılmıştır.

Örnek

Masa üzerindeki kalem kutusuna 20 newton kuvvet uygulanırsa hangi yöne gider? Bu yine eksik bir sorudur. Doğru olanı ise masa üzerindeki kaleme batı yönünden 20 newton kuvvet uygulanırsa hangi yöne gider olmalıdır.

Örnek 2

Alinin boyu 180cm kilosu ise 75 kg’dır. Bunlar birer skaler büyüklüklerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.