Büyüklere saygı ile ilgili kompozisyon

Saygı bireylerin karşısındakine değer vermesi görüşlerini önemsemesi olarak tanımlanabilir. Saygıda aslında sevgi gibi duygudur. Hani denir ya saygı olmadan sevgi olmaz diye çok doğrudur aslında. Çünkü kişi karşısındakine saygı gösteriyorsa zaten onu önemsiyor demektir.Büyüklere saygıya gelince kendimizden yaşça büyüklere gösterilmesi gereken hassasiyettir. Bu kimi zaman verilen görevi yerine getirmek olabileceği gibi kimi zaman da içimizden gelen bir hissiyat da olabilir.

Büyüklerine saygı gösterirken kişi ilerde bir gün aynı duruma kendisinin de düşeceğini hatırlayarak hareket etmelidir. Çünkü istenen durum çok büyük bir şey değildir. Örneğin otobüste koltukta otururken yaşlı bir amcanın otobüse bindiğini görünce ona yerimizden kalkıp yer göstermek bir saygının ifadesidir. Ya da bir başka örnek de Yaşlı teyze size yol tarifi istemişse eğer biliyorsak ona nezaketli ve saygılı bir biçimde yardımcı olmak gerekir.

Büyüklerimize her zaman saygı göstermeliyiz. Bunların en başında anne ve baba gelir. Çünkü en yakınımızda olan büyükler anne baba varsa abi abladır. Onun için unutulmamalıdır ki anne ve babanın hakkı hiç bir zaman ödenmez.

(3) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.