büyükleri sevip saymanın yararları nelerdir

Büyüklerimizi sevip saymak bir toplumsal kural olmasının yanında aynı zamanda ahlaki kuralların gereğidir. Büyükleri sevip saymak bizler için oldukça faydalıdır. Çünkü bizlerde birgün onlar gibi büyük olacağız ve onlar gibi bir yaşam süreceğiz. Onlarla ilgilenmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara hizmet etmek dinimizce de uygun görülmüştür.

Toplumsal ahlak kuralları ve dinimizce onlara saygı göstermenin yanı sıra sevmemiz de gerekir. Ancak içten bir hizmet onlara sevgi ve saygı ile yaklaşıldığında gerçekleşir. Emin olun ki hiçbiriniz yaşladığında yalnız kalmak istemez. İnsanlar özellikle yaşlılık dönemlerinde yoğun ilgi beklerler.

Sizler şimdiden yaşlılara ve büyüklere saygı gösterip onları severseniz topluma örnek birer kişilik olursunuz. Hem bu sayede küçüklerinize yapması gereken doğru şeyleri gösterirsiniz. Böylece sizlerde bir gün büyüdüğünüzde onlar gibi ilgi görmeyi isteyebilirsiniz.

yaşlı amca

Büyükler sevgi ve ilgi bekler

Sonuç olarak eden bulur diye bir deyim vardır. Sizler ileride ne görmek istiyorsanız bugün onu yapın. Kendinizi büyüklerin yerine koyun ve onları anlamaya çalışın. Onların istekleri ve kuralları bize bugün saçma gelebilir fakat ilerleyen yıllarda onları anlayacağımızdan hiç şüphem yok.

Büyükleri sevip saymanın yararları

  • Toplumsal duyguları güçlendirir
  • Kendimizden küçük kişilere örnek olabiliriz.
  • Büyüklerin tecrübe ve fikirlerinden yararlanabiliriz.
  • İleride nasıl bir yaşam süreceğimizi onlardan öğrenebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.