Büyüme gelişmenin bebek üzerinde etkisi

Bu yazımızda sizlere büyüme ve gelişmenin bebek üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz. Bebekler doğduğu andan itibaren büyüme ve gelişme gösteren bir canlı varlıktır. Gelişim evresi daha anne karnındayken tespit edilmekte büyüme geriliği yada gelişimi yavaş olan bebekler için önlem alınmaktadır.

Büyüme gelişme ilk olarak genetik özelliklere bağlıdır. Anne babanın genlerini taşıdığı için bir takım özellikleri de mutlaka benzeyecektir. Örneğin; Boy -kilo oranı gibi.

Hormonlarında etkisi oldukça önemlidir. Hormon bozukluğundan dolayı kimi bebekler hızlı büyüme ve gelişme gösterirken kimi bebeklerde yavaş ilerleme göstermektedir. Böyle durumlarda mutlaka kontrol ettirilmeli eğer varsa bir problem erken müdahale edilmelidir.

Bebeklerde beslenme çok önemlidir. Vücudun enerji sağlayabilmesi için beslenmeye ihtiyacı vardır.Sağlıklı ve düzenli beslenmesi için aileler bu konuda bilinçli olmalı bebeğin durumuna uygun besinler seçmelidir. Örneğin; anne sütüyle beslenen bir bebeğin daha 2aylık bir bebeğin sulu bir yemek yemesi mümkün değildir.

ayrıca bebeklerin büyüme gelişmesi için bulundukları ortamda önemlidir. Fiziki çevreden doğal yollarla faydalanmalı özellikle D vitamini salgılayan güneşten bolca faydalanmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.