Buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan büyük olsaydı?

Son dönemde fen ve teknoloji dersinde bu konu üzerinde tartışıyoruz. Eğer buzun yoğunluğu sudan daha fazla olsaydı canlılar bundan nasıl etkilenirdi? Bizim düşündüklerimiz kısıtlı olsa da öğretmenimiz bize gerçekleri anlattığında hayretle dinledik.

Kış aylarında su yüzeylerini kaplayan buzlar yoğunluklarının sudan daha düşük olması nedeniyle su üzerinde duruyormuş. Bu durumun tam tersini düşündüğümüzde tüm buzların göllerin derinliklerine batacağını bir çoğumuz bildi. Ancak bunun sonuçlarına gelince neredeyse kimse bir fikir üretemedi

Öğretmenimiz ise bize şunları söyledi

  • Buzların tümü dibe batacağı için denizlerin ve göllerin içinde yaşayan canlıların üzerine düşerlerdi. Bu da onların ölmesine yaralanmasına neden olurdu.
  • Bazen öyle büyük buzlar olur ki tüm gölü kaplarlar. Eğer bu buzlar dibe çökseydi o gölde ki tüm canlılar yok buzun altında kalır yok olurdu.
  • Buzların parça parça olduğunu düşünelim. Bu kez suyun dibinde aralıklarla buzullar olurdu. Hal böyle olunca bütün balıklar ve canlılar aynı yerde yaşamak zorunda kalırdı ve sürekli yukarı çıkarlardı.
  • Kutupları düşündüğünüzde devasa buz dağları vardır. O buz dağları suya battığında denizlerdeki su seviyesi artacak ve karaların büyük kısmı sular altında kalacaktı.
  • Kutuplarda yaşayan kutup ayısı, fok, penguen gibi canlılar evsiz kalacak ve yok olacaklardı.
buz

Buzların yoğunluğu düşük olsaydı kutup ayısı evsiz kalırdı

Şimdi bu konular ile ilgili kısa bir araştırma yaparak eklemek istediklerinizi bir daha ki ders yazıp getirin dedi. Bizim hiç dikkatimizi çekmeyen bu olay meğer doğadaki canlıları ve yaşamı ne kadar çok etkiliyormuş demekten alamadım kendimi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.