çağdaşlık kavramı neyi anlatmaktadır?

Çağdaşlık Atatürk’ün üzerine basa basa vurguladığı toplumumuzun ayak uydurması için ısrarla söylediği en önemli kavramdır. Peki çağdaşlık kavramı neyi anlatmaktadır? Çağdaş bir toplum nasıl olmalıdır fikirlerinizi bekliyoruz. Çağdaşlık kelime anlamı yeni ve yenilikçi olma iken diğer bir anlamı da modernize olmaktır.

Toplumuzun refah seviyesin ulaşması için çağdaşlaşmaya her daim ihtiyacımız vardır. Çünkü zaman ilerledikçe sürekli yenilikler ortaya çıkmaktadır. Çağdaşlık kavramı sosyal yaşam, demokrasi, eğitim, sağlık gibi hayatımızın her alınında karşımıza çıkar.

Her alanda yenilikler meydana gelirken biz bunları alıp kendimize entegre ederiz. Ancak çağdalaşmanın bir sakıncası vardır ki milli değer ve kültürün yok olmasıdır. Bu yenilikleri kendimize alırken bu değerlerimizi korumak en önemli önceliğimiz olmalıdır.

Yeniliklere ayak uydurarak benliğimizi unutmamalıyız. Benliğimizden kopacağız diye çağdaşlaşma kavramından da vazgeçecek değiliz. En önemlisi insanlığa hizmetleri katan çağdaş gelişmeleri kendimize almalıyız.

Çağdaşlık kavramının bize anlattığı insan için var olan yenilikleri kendimize uydurmak ve daha güzel bir toplum yaratmaktır.