Cahit Arfin hayatı ve matematiğe olan katkıları

Cahit Arf 11 Ekim 1910 tarihinde Selanik te doğmuştur. Yüksek eğitimini Paristeki Ecole Normale Superieure Üniversitesinde tamamlamıştır.Doktorasını yapmak için Almanya nın Gottingen üniversitesinde ünlü matematikçi Hase nin doktora öğrencisi olmuştur. Daha sonra o yıllarda Cahit Arf in doktora tezi Almanya’daki çok ünlü bir matematik dergisi olarak yayın yapan Crelle Journal’da 1939 tarihinde yayımlanıp ve son derece büyük yankı uyandırmıştır. 1938 tarihinde doktorasını tamamlayıp ülkemize dönmüştür.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus profersörlüğe görevini yapmıştır. Cahit ARF Fen Fakültesi’nde ordinaryüs profesörlük yapan tek kişidir.1964 tarihinde Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı olarak görev yaptı.

indir (1)

Cahit Arf 1938 yılından beri, cebir sayılar teorisi, elastisite teorisi, topoloji ve mühendislik matematiği gibi bir çok alanlarda yapmış olduğu çalışmalarla matematiğe temel katkılarda bulunmuş, Bu çalışmaların sonucunda yapısal ve kalıcı sonuçlar elde etmiştir. Bunların yanı sıra Türkçe’nin bir bilim dili olması için de büyük uğraşlar vermiştir.1997 yılının Aralık ayında geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.