Çaldıran mı yoksa çalan mı suçlu ile ilgili kompozisyon

Bu yazımızda sizlere çaldıran mı yoksa çalan mı suçlu sözü ile ilgili kompozisyon yazısını paylaşacağız. Çalmak, yani hırsızlık kadar yapılan kötü davranış yoktur. Başkasının malını izinsiz olarak almaya çalmak, yada diğer adıyla hırsızlık denir.

Çalan kişi bunu bilerek ve isteyerek yaptığı için oldukça hatalı ve suçludur. Bu durum ortaya çıktığında cezasını çekmeye mahkumdur. Fakat malını çaldıran kişi bundan habersiz olduğu için kimse bu kişilere sen de suçlusun diyemez. Her ne şekilde olursa olsun. Örneğin evde parasını çok açık, gözle görülen bir yere koymuş olsa bile. Çünkü bu eve kimse izinsiz giremez. Giremeyeceği için de o paranın orda göz önünde durması da kimseyi rahatsız etmemesi gerekir. Hırsız bu eve girip parayı çaldığında cezasını çekmeye razıdır. Paranın sahibine sende hatalısın suçlusun, o parayı göz önüne koymasaydın deme hakkına sahip değildir.

Onun için her zaman için çalan kişi suçludur ve suçunu kabul etmeli kendi Çaldıran kişiyi de suçlamaya,suçuna ortak aramaya çalışmamalıdır. Ne olursa olsun çalmak, yada hırsızlık yapmaktan özellikle kendimizi sakınmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.