çalışanın işi biter işsizin günü gider anlamı

Bu yazımızda çalışanın işi biter işsizin günü gider atasözünün anlamını inceleyeceğiz. Aslında çok doğru bir söz çalışan kimsenin işi biter. Her gün işine giderek çalışır didinir ve kendisine verilen görevi yerine getirir. Peki işsiz adam ne yapar. Kahvehane köşelerinde, yada evinde pinekleyerek gününü geçirir. Ne kendine ne topluma hiçbir faydası yoktur. Sadece zaman tüketmek için yaşar.

Oysa çalışmak kadar güzel birşey mi var. Çalışan kimse hem sağlığını korur, hem zamanını faydalı bir şekilde değerlendirir. Çalışanın işi bugün bitse bile yarın yeniden başlar. Sürekli çalışır evine ekmek götürür. İşsiz adam ise biri bana ekmek parası versin diye bakınır durur.
çalışan
Çalışmak güzel şeydir ki dinimiz islamda “Çalışmakta bir nevi ibadettir” diye bunu övmüştür. Çalışmamız lazım arkadaşlar. Ülkemiz için, kendimiz için, ailemiz için çok çalışmamız gerekir. Yoksa birilerine muhtaç olup medet ummak zorunda kalırız. Buda bizim canımızı epeyce yakar. eee boşuna dememişler çalışanın işi biter işsizin günü gider diye.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.