çalışma odamızın ışığını nasıl düzenlemeliyiz?

Çalışma odamızda geceleri ders çalışmak için ışık kaynağı kullanırız. Ancak bu kullandığımız ışık kaynağı bizler için oldukça önemlidir. Işık kaynakları gözlerimizi yorabileceği gibi bazı göz rahatsızlıklarına neden olabilir. Işık kaynaklarının yeterli aydınlatma yapmaması, gereğinden fazla aydınlatma yapması ve son olarakta ışık kaynağının masamıza bakış açısı oldukça önemlidir.

Çalışma masamızdaki ışık kaynağı yeterince aydınlatma yapmaz ise gözlerimiz çabuk yorulur ve baş ağrısına neden olur. Daha sonra ders çalışmak bizler için sıkıcı olmaya başlar. Derslerimize konsantre olmamızı engeller ve bizim için zararlı olur. Eğer odamızdaki ışık kaynakları fazla aydınlatma yaparsa göz kamaşması gibi durumlar ortaya çıkar. Sonuç olarak verimli ders çalışmamıza engel olur. Ayrıca çeşitli göz problemlerinin oluşmasına neden olur.

Çalışma odamızda kullandığımız ışık kaynaklarının aydınlatma açısı da oldukça önemlidir. Zira yukarıdan dik şekilde aydınlatma yapan sistemleri kullanmakta fayda vardır. Aksi halde eğik açı ile aydınlatma kullanırsak ışığın büyük kısmı gözlerimize vurur ve göz sağlığının bozulmasına neden olur.

Sonuç olarak çalışma odamızdaki ışık düzgün bir açı ile aydınlatma yapmalı ve odamızda yeterli aydınlatma sağlanmalıdır. Aksi halde göz rahatsızlıkları meydana gelir. Verimli ders çalışmanın önüne geçebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.