Canlılar beslenmeye neden ihtiyaç duyarlar? Açıklayınız

Canlıların beslenmeye ihtiyaç duyması kadar doğal bir şey yoktur. Çünkü canlıların tümü enerji üretmeye bunu kullanmaya mecburdular.  Beslenme varlıkların enerji ihtiyacını karşılamak için besinleri vücut içerisine alarak çeşitli yollar ve metabolizma olayları ile parçalayarak vücut yapısına katma olayıdır.

Organları oluşturan hücrelerin tümü işlevlerini yürütmek içinse mutlaka enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere tüm canlı varlıklar ihtiyaçlarını karşılamak için beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle canlıların ortak özelliklerinden biri de beslenme faaliyetleridir.

beslenme

Canlıların tümü beslenmeye ihtiyaç duyarlar

Konu hakkındaki yorumum ise şu şekildedir. Bizler beslenmez isek hiçbir şey yapmak istemeyiz ve kendimizi halsiz hissederiz. Tıpkı bizler gibi vücut hücreleri de bu şekilde düşünürler ve işlevlerini yerine getirmezler. Ama sabahları iyi bir kahvaltı yaptığımızda kendimizi fişek gibi hissederiz. İşte beslenmenin gözle görülür en iyi farkı budur.

Nasıl ki insanlar çalışmak için belirli aralıklarla yemek yiyorlar, arabalar yol almak için mazot tüketiyorlarsa tüm canlılar hayatta kalmak ve işlevlerini yerine getirmek için mutlaka beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Aksi halde deposu boş bir araba gibi çalışamaz ve yol alamayız.

Kısaca özetlemek istersek canlı varlıklar yaşamlarını sağlayan faaliyetleri sağlamak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerjiyi de ancak beslenerek sağlarlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.