çarpık kentleşme nedeniyle su ve kanalizasyon hizmetlerinde sorun yaşanıyor belediye ne yapabilir

Yerleşim yerlerine bulunan çarpık kentleşmeler nedeniyle su ve kanalizasyon sistemlerinde sorunlar meydana gelmektedir. Belediyeler bunun önüne geçmek için neler yapabilir gelin birlikte inceleyelim. Su ve kanalizasyon bildiğiniz gibi her evin ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Bu sorunun çözümü için yer altından borular vasıtasıyla ev ve işyerlerine belediyeler tarafından hizmet götürülür.

Ancak bu hizmetin götürülmesi için yapılan binaların belli bir sistemle yapılması ve düzen içinde yer alması gerekir. İşte bu nedenle imar planları ortaya çıkmıştır. Belediyeler çarpık kentleşmenin önüne geçerek alt yapı hizmetlerini daha rahat götürmek için çaba sarf ederler.

Çarpık kentleşme yalnız bu sorunları değil beraberinde toplumsal yaşam alanlarının sıkıntılı olmasınıda getirir. Düzensiz sokaklar, park ve bahçelerin olmaması, otopark sorunları gibi birçok sorun çarpık kentleşme ile ortaya çıkar. Çarpık kentleşmenin neden olduğu sorunları engellemek adına belediyeler düzenli ve sistemli bir yerleşim hazırlamalıdır.

Yinede var olan sistemlerin düzenli olarak bakımlarının yapılması, temizliklerinin yapılması ve bu sistemlerin yer altından götürülmesi en kısa çözümler arasında gösterilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.