cemaatle namaz kılmanın bireysel ve toplumsal yararları nelerdir?

Dinimiz islama göre cemaatle namaz kılmanın sevabı çok daha fazladır. Ayrıca cemaatle namaz kılmanın bireysel ve toplumsal yararları bir hayli fazladır. Bireysel açıdan düşündüğümüzde cemaatle namaz kılmak insana huzur verir. Yaradana karşı birlikte saf tutmak ve ibadetimizi yapmak insanı mutlu eder. Ayrıca cami kokusu ve birliktelik duygusu insana huzur verir.

Bir kimse eğer cemaatle namaz kılıyorsa ibadetini eksiksiz yaptığını ve Allah’ın bu ibadeti kesin kabul edeceğini çok daha fazla sevap kazanacağını düşünerek rahatlık kazanır. Toplumsal olarak düşünürsek insanlar camii cemaatini oluştururken bütün duygularından arınarak Allah’ın huzuruna çıkar. Bu sebeple aradaki kırgınlıklar, üzgüntüler unutularak omuz omuza saf tutulur. Birliğimiz, beraberliğimiz kuvvetlenir.

Toplu olarak namaz kılmanın huzuru nedeniyle insanlar o cemaat içinde dua ederler. Bilirler ki onların dualarıyla birlikte sizin dualarınızda Allah’a ulaşır. Bu cemaatin onuru nedeniyle ibadetimiz daha fazla kabul olur. Cemaatler namaz sonrası birbirleri ile tokalaşarak Allah kabul etsin derler. Bu sayede insanları bir nevi yaklaştırmış olur. Çevrenizde cami çıkışı çay içmeye giden sohbet eden abilerimizi, amcalarımızı sıkça görürüz. Bu nedenle cemaat toplumdaki birlik, beraberlik ve dostluğunda başlangıcını sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.